O testovaní
Příčinou akutního respiračního onemocnění je široká škála virových patogenů, z kterých jsou nejčastější Adenovirus, Respiratory syncytial virus (RSV, Respirační syncitiální virus), Influenza A a B (neboli virem Chřipky) a Parainfluenza (neboli virem Parachřipky). Vážnou formou pneumonie je i leginářská nemoc způsobená bakterií Legionella pneumophila či broncho-pulmonální kandidóza vyvovolaná kvasinkami rodu Candida albicans.
RSV je obecně považován za nejčastější příčinou pneumonií, nazofaryngitidy, bronchiolitidy a tracheobronchitidy u kojenců a malých dětí. Infekce má většinou lehký průběh. Symptomy respiračního onemocnění způsobeného Adenovirem se pohybují v rozmezí od příznaků běžného nachlazení po pneumonii, zánět hrtanu a bronchitidu. Na rozdíl od ostatních respiračních virů není sezónní, ale detekován po celý rok.
Chřipkové viry typu A (podtypy H1N1 a H3N2), jsou obvykle častější než viry typu B a jsou spojovány s nejzávažnějšími epidemiemi chřipky (zejména podtypu H3N2). Infekce typu B jsou obvykle mírnější. Influenza A a B, Parainfluenza a RSV mají podobné klinické projevy, sezónní prevalenci a infekční potenciál pro dané vysoce rizikové skupiny pacientů.
Candida albicans není patogenní pro zdravé jedince, stává se však oportunním patogenem pro imunokompromitované pacienty. Kandidózy jsou nejčastějšími mykózami s řadou rozmanitých klinických obrazů různé klinické závažnosti. Časté jsou povrchové kandidózy sliznic a kůže, které mohou přecházet k život ohrožující invazivní infekci vnitřních orgánů.