Virus klíšťové encefalitidy – TBEV
O testovaní
Stanovení protilátek specifických proti antigenům viru klíšťové encefalitidy (TBEV) je jedním z nástrojů uplatňujících se při diferenciální diagnostice neuroinfekcí, jako jsou klíšťová encefalitida, meningoencefalitida či meningoencefalomyelitida. Diagnostika neuroinfekcí se opírá o charakteristický klinický průběh a sérologické vyšetření. Průkaz infekcí je založen na detekci specifických imunoglobulibů IgM a IgG metodou ELISA a LIA. Sledování dynamiky specifických protilátek je velice důležité pro úspěšnou léčbu.
Pro testování průkazu specifických protilátek izotypů IgG a IgM proti antigenům TBEV v séru/plazmě/mozkomíšním moku a sledování protilátkové odpovědi po očkování proti TBV poskytujeme z vlastního výzkumu a výroby naše imunoenzymatické soupravy ELISA-VIDITEST a MONO-VIDITEST.
ELISA-VIDITEST a MONO-VIDITEST anti-TBEV IgG (CSF) soupravy mohou být použity pro výpočet intrathekální syntézy specifických protilátek v mozkomíšním moku. Zvýšené hladiny protilátek mohou být hlavním indikátorem encefalitidy v centrálním nervovým systému (CNS).
Doplňujícím vyšetřením je stanovení avidity IgG protilátek proti TBEV pro rozlišení primární, dříve prodělané infekce, či stavu po očkování. To vše umožní naše souprava ELISA-VIDITEST anti-TBEV IgG a avidita IgG.
LIA-VIDITEST Multiplex Borrelia a TBEV soupravy podporují souběžnou detekci dvou infekčních agens významných při diagnostice serózních neuroinfekcí. Jsou určeny pro kvalitativní detekci specifických IgG/IgM protilátek proti antigenům TBEV a současně proti antigenům Borrelia afzelii, garinii a burgdorferi sensu stricto. Tyto konfirmační testy jsou určeny k potvrzení výsledků ELISA testů při sérologické diagnostice.
ELISA-VIDITEST využívají 96-jamkové mikrotitrační destičky, zatímco MONO-VIDITEST kazetový formát. Celé testování a hodnocení probíhá automaticky v kombinaci s naším analyzátorem VIDIMAT. LIA-VIDITEST používají specifické rekombinantní a nativní antigeny v přesně definovaných polohách na nitrocelulózových stripech. Průběh testování je možné uskutečnit na přístrojích RoboBlot, BeeBlot a B-20. Pro automatické hodnocení výsledků poskytujeme software VidiScan.

Stanovení specifických
protilátek proti
antigenů TBEV
pomocí
- - ELISA-VIDITEST
- - MONO-VIDITEST
- - LIA-VIDITEST
O viru
TBEV je na základě fylogenetických analýz standardně členěn na 3 subtypy (Evropský, Sibiřský a Dálněvýchodní). Každý subtyp je spojen s různou závažností a průběhem onemocnění. Vektorem pro evropské kmeny je klíště Ixodes ricinus, u dálněvýchodních a sibiřských kmenů je to pak Ixodes persuculatus. TBEV patří mezi flaviviry. Jedná se obalené viry s průměrnou velikostí okolo 50 nm, s ikozahedrální symetrií a s jednořetězcovou RNA. Strukturní proteiny se účastní sbalení virového genomu a vytvoření nové virové částice, nestrukturní proteiny se podílí na replikaci genomu a regulaci antivirové odpovědi hostitele.

O infekci

Klíšťová encefalitida (KE) je nejčastější neuroinfekcí v ČR. Její výskyt je vázán na endemické oblasti. Jedná se o onemocnění sezónní v období dubna až listopadu. Vzhledem nízké proočkovanosti populace (16 %) je Česká republika stále zemí s nejvyšším výskytem onemocnění. Ročně se u nás nakazí 400 - 600 osob. Celkově v Evropě se vyskytne 10 000 – 15 000 klinických případů za rok.
KE je onemocněním především dospělých, častěji onemocní muži (63 %). Podíl dětí a mladistvých na nemocnosti se pohybuje do 16 %. Rezervoárem klíšťové encefalitidy jsou menší hlodavci, přenos na člověka je realizován nejčastěji klíšťaty, ale k přenosu může dojít i kontaminovaným, špatně ošetřeným kravským nebo kozím mlékem. Onemocnění je charakteristické svým dvoufázovým průběhem, kdy se nejdříve projeví nespecifické příznaky připomínající chřipku a následně o několik dní později může dojít k rozvoji neurologických příznaků.
O protilátkové dynamice
Infekce u člověka probíhá ve dvou fázích. Přítomnost specifických imunoglobulinů třídy IgM a IgG je v seru prokazatelná až pravě při nástupu druhé fáze onemocnění. Udává se, že u 92 % pacientů bývají v séru nalezeny protilátky třídy IgM u 87 % pacientů protilátky třídy IgG. Protilátky IgM lze detekovat počátkem neurální fáze onemocnění, nejvyšších hladin dosahují po 2-6 týdnech. Obvykle přetrvávají 10 měsíců. IgG dosahují nejvyšších hodnot po 6 měsících. Přetrvávají i několik let. Infekce poskytuje celoživotní imunitu.
